Kalendarz pylenia roślin- Ważne informacje dla alergika.

Alergie… Kto z nas nie cierpi na nie. Coraz częściej stajemy się alergiami nie zależnie od wieku. Alergia na pyłki roślin z pewnością daje się mocno we znaki osobom uczulonym już od samej zimy, kiedy pyli leszczyna, olcha i wierzba- aż do lipca i sierpnia, na które przypada szczyt pylenia pokrzywy, bylicy i komosy. Aktualizowane na stronach co roku kalendarze pylenia bardzo ułatwiają życie alergikom.

Kalendarz pylenia roślin
Fot. pixabay.com
 • Spis treści:
 1. Okresy pylenia wybranych roślin
 2. Kalendarz pylenia – styczeń
 3. Kalendarz pylenia – luty
 4. Kalendarz pylenia – marzec
 5. Kalendarz pylenia – kwiecień
 6. Kalendarz pylenia – maj
 7. Kalendarz pylenia – czerwiec
 8. Kalendarz pylenia – lipiec
 9. Kalendarz pylenia – sierpień
 10. Kalendarz pylenia – wrzesień
 11. Kalendarz pylenia – październik
 12. Kalendarz pylenia – listopad
 13. Tabela stężenia pyłków roślin w powietrzu w ciągu roku.

Co roku aktualny kalendarz pylenia roślin, uwzględniający fenologiczne pory roku dla poszczególnych regionów Polski ustala Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Poniżej podajemy okresy pylenia najczęściej uczulających roślin uśrednione dla całej Polski.

Okresy pylenia wybranych roślin

 • leszczyna od połowy stycznia do końca marca
 • olcha od lutego do połowy kwietnia
 • wierzba od marca do połowy maja
 • topola od połowy marca do połowy maja
 • brzoza kwiecień do połowy maja
 • dąb od połowy kwietnia do końca maja
 • szczaw od połowy maja do połowy lipca
 • trawy od połowy maja do końca lipca
 • pokrzywa od połowy maja do połowy września
 • babka od połowy maja do połowy września
 • żyto od końca maja do drugiej dekady czerwca
 • komosa od połowy czerwca do końca września
 • bylica od lipca do września.

Kalendarz pylenia – styczeń

Przede wszystkim alergicy muszą mieć się szczególnie na baczności już od początkiem roku kalendarzowego. W trzeciej dekadzie stycznia zaczyna pylić leszczyna- Czyli drzewo, którego owocami są orzechy laskowe. Może się jednak zdarzyć, że przy dość wysokiej temperaturze powietrza, leszczyna zacznie pylić wcześniej – nawet w pierwszym tygodniu stycznia. Okres pylenia leszczyny trwa do przełomu marca i kwietnia.

Według kalendarza pylenia, w styczniu powinna pylić tylko leszczyna. Jednak ze względu na to, że zimy w naszym kraju w ostatnich latach stały się cieplejsze, kalendarz pylenia może ulec drobnej modyfikacji. Z tego też względu istnieje prawdopodobieństwo, że oprócz leszczyny, w styczniu może zacząć pylić również olcha, której okres pylenia rozpoczyna się teoretycznie od lutego.

Kalendarz pylenia – luty

Z początkiem lutego zaczyna pylić już olcha. Pyłki olchy stają się bardzo uciążliwe zwłaszcza w drugiej połowie lutego. Mocno pyli również leszczyna, której stężenie pyłków w powietrzu znacznie wzrasta szczególnie w połowie miesiąca.

Kalendarz pylenia – marzec

W marcu, oprócz olchy i leszczyny, zaczynają pylić też inne rośliny. Zwłaszcza topola, wierzba oraz cis. Topola może zacząć pylić już w lutym, jednakże najintensywniejszy okres pylenia przypada na trzecią dekadę marca. W tym czasie zaczyna również pylić cis (od 10 do 30 dni).

Kalendarz pylenia – kwiecień

Oczywiście w kwietniu nadal trwa okres pylenia olchy, wierzby i topoli. Dołączają do nich również brzoza, jesion oraz dąb.

Kalendarz pylenia – maj

W maju rozpoczyna się przede wszystkim pylenia traw. Tego miesiąca uprzykrzają życie alergików również pyłki sosny, szczawiu i pokrzywy. Do końca maja pyli dąb. Zaczyna pylić również babka, której okres pylenia trwa aż do połowy września. W ostatniej dekadzie maja wzrasta gwałtownie stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.

Kalendarz pylenia – czerwiec

Bez wątpienia czerwiec jest szczególnie uciążliwym miesiącem dla osób uczulonych na pyłki traw i pokrzywy – to apogeum pylenia tych roślin. Cały czas pyli również babka i szczaw. Dołącza do nich komosa, jednak stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie jest tak wysokie, a bywa, że w niektórych regionach Polski niemal zerowe.

Kalendarz pylenia – lipiec

Lipiec również jest miesiącem pylenia pokrzywy, traw, babki i szczawiu oraz szkodliwego wpływu grzybów na alergików. W drugiej dekadzie lipca zaczyna pylić równie bylica. Lipiec jest jedynym miesiącem w roku, w którym pyli lipa.

Kalendarz pylenia – sierpień

W sierpniu następuje szczyt pylenia bylicy. Nadal odnotowuje się stężenie pyłków traw, babki, komosy, szczawiu, pokrzywy, grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria oraz babki w powietrzu. Zaczyna pylić również ambrozja.

Kalendarz pylenia – wrzesień

We wrześniu, a właściwie w połowie miesiąca, mogą odetchnąć z ulgą uczuleni na trawę, bylicę i zarodniki z rodzaju Alternaria. Nadal jednak pylić będą zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. We wrześniu kończy się również okres pylenia ambrozji, babki oraz komosy.

Kalendarz pylenia – październik

Jesienią uporczywe są zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. Przyczyną alergicznego nieżytu nosa i gardła mogą być także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, m.in. te z rodzaj Aspergillus i Penicillium. Jeśli chodzi o rośliny, to w październiku pyli cały czas ambrozja.

Kalendarz pylenia – listopad

W listopadzie nadal aura sprzyja pyleniu zarodników grzybów mikroskopowych. Zaczyna być również bardziej uciążliwa alergia na roztocza.

Tabela stężenia pyłków roślin w powietrzu w ciągu roku.

roślinamiesiąc/dekada
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
123123123123123123123123123123123123
leszczynaNNNŚŚŚŚN
olszaNŚWWWWN
brzozaNWWWN
topolaNŚWWN
dąbŚWWWN
trawaNŚWWWWWWŚNNŚŚN
babkaNNŚŚŚŚŚŚNNNN
szczawNŚŚŚŚŚŚNNNN
pokrzywaNŚWWWWWWWŚŚŚN
komosaNNNNŚŚNN
bylicaŚWWWWNNN
ambrozjaNNNN
cladosporiumNNNNNŚŚWWWWWWWWWWWWWWŚŚNNN
alternariaNNNNNNNNŚŚWWWWWWWWŚŚNN
 • N – stężenie niskie
 • Ś – stężenie średnie
 • W – stężenie wysokie

Jak się chronić przed uczulającymi pyłkami?

W okresie inwazji uczulających nas pyłków po powrocie do domu warto wziąć prysznic, umyć włosy i założyć świeże ubranie (zdjętą odzież– uprać lub wytrzepać). Usuniesz w ten sposób alergeny ze skóry i dzięki temu złagodzisz objawy uczulenia na pyłki.

Nie daj się alergii!

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Uwielbiamy ten czas. Fascynuje nas jak po szarej zimie wszystko nabiera koloru zieleni. To doskonała pora na spacery i korzystanie z pierwszych promieni słońca. Niestety nie wszystkim ten okres kojarzy się pozytywnie. Prawdopodobnie wiele osób z nas już na zapas boi się pory kiedy alergia mocno bierze nas w swoje ręce i męczy miesiącami. Z pewnością dla alergików wiosna to pora nasilonych objawów ich choroby. Zaczynają kwitnąć rośliny, a wiosenne porządki na koniec przyprawiają ich o kaszel, katar i ból głowy. Te dni bez wątpienia stają się prawdziwym utrapieniem.

Źródło:Kalendarz pylenia roślin – PoradnikZdrowie.pl

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze