Huang Na. Przerwane dzieciństwo. Śmierć, która poruszyła cały Singapur

Kim była Huang Na?

Huang Na przyszła na świat 26 września 1996 roku w mieście Putian, prowincji Fujian w Chinach. Jej rodzice Huang Qingrong i Shuying poznali się w 1995 roku. Ze względu na ciążę dziewczyny, szybko wzięli ślub. Niedługo po narodzinach córki, Qingrong postanowił wyjechać do Singapuru w poszukiwaniu lepszego życia. Małżeństwo nie przetrwało rozłąki, dlatego para rozwiodła się. Prawa do opieki nad małą Na, przejęła matka. Niedługo po rozwodzie Shuying poznała Zheng Wenhai, biznesmena z Fujian, z którym wzięła ślub. Na początku 2003 roku urodziło się im dziecko. Jednak kobieta nie chciała mieszkać w Chinach, więc postanowiła skorzystać z szansy na legalny wyjazd do bogatszego Singapuru. Zapisała swoją córkę do Szkoły Podstawowej Jin Tai. W ten sposób została peidu mamą, czyli opiekunką dziecka korzystającego z singapurskiego systemu edukacji. Dawało jej to pozwolenie na legalny pobyt w kraju, aż do ukończenia przez córkę szkoły.

Huang Na

Pogodna dziewczynka

Nauczyciele i koledzy szkolni opisywali Huang Na jako towarzyską, pomocną i zaradną dziewczynkę. Bardzo lubiła bawić się w chowanego, jeść słodycze i wszystko co związane z Hello Kitty. W przyszłości chciała zostać lekarzem. Shuying z córką mieszkały w Centrum Hurtowym Pasir Panjang, gdzie kobieta również pracowała. Przez mieszkańców i pracowników Centrum opisywana była również jako zaradna i niezależna. Matka dziewczynki często zostawiała ją samą, ponieważ podróżowała między Singapurem a Chinami, aby opiekować się swoją, drugą, 11-miesięczną córką. Huang Na sama chodziła do szkoły, posiłki jadła w pobliskich knajpkach, a czasem nawet sama gotowała dla siebie i sąsiadów. Mówiono, że centrum warzywne było dla niej placem zabaw.

Potrzeba posiadania rodziny

Huang Na była lubiana przez wszystkich, ale szczególnie zaprzyjaźniła się z jednym z pracowników, 24 letnim Took Leng How. Był on młodym emigrantem, który pracował jako pakowacz warzyw. Dziewczynka traktowała go jak wujka. Mężczyzna chętnie spędzał z nią czas, a podczas nieobecności jej mamy, obiecywał mieć ją na oku. 27 września 2004 roku, dzień po ósmych urodzinach Huang Na, Shuying wybrała się do Chin, zostawiając ją pod opieką sąsiadki Li Xiu Qin.

Tego dnia, około godziny trzynastej dziewczynka dzwoniła do mamy, rozmawiały około sześciu minut. Na prosiła o kupienie słownika i pary sandałów.


To był ostatni raz, kiedy Huang Shuying słyszała głos córki. I to był ostatni dzień, kiedy Huang Na widziano żywą.

Zaginięcie

To właśnie Li Xiu Qin zaniepokojona tym, że Huang Na nie ma jeszcze w domu, wieczorem 10 października 2004 roku, zaalarmowała policję. Tego samego dnia około godziny trzynastej, dziewczynka dzwoniła jeszcze do swojej mamy, ich rozmowa trwała około 6 minut. Na prosiła o kupienie słownika i pary sandałów. Took Leng How był jedną z ostatnich osób, z którym widziana była dziewczynka, dlatego to właśnie on jako pierwszy został przesłuchany. Twierdził, że nie ma nic wspólnego z zaginięciem Huang Na. Wydawało się, że współpracuje z policją, jednak mylił się w zeznaniach, często je zmieniając. Raz zeznawał, że nie ma pojęcia, co mogło się stać. Innym razem twierdził, że widział, jak jacyś mężczyźni, pewnie członkowie gangu, uprowadzili Na. Policja chciała przesłuchać go przy pomocy wariografu. Mężczyzna zgodził się, ale w dniu zaplanowanego badania, 21 października uciekł do rodzinnej Malezji.

Poszukiwania

Matka dziewczynki wróciła do Singapuru po dwóch dniach od zaginięcia. Przez kolejne trzy tygodnie od rana do nocy przemierzała całą wyspę, szukając córki. Policja zaginięcie potraktowała bardzo poważnie, po czym rozpoczęła się policyjna obława. Wszyscy mieli wiedzieć że Huang Na zaginęła i może grozić jej niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze nosili jej zdjęcia podczas codziennych obchodów, ponieważ zawsze istniała nadzieja, że ktoś, nawet przez przypadek, pomoże rozwiązać tę sprawę. Po czterech dniach od zaginięcia, 14 października, opublikowano informację o zaginięciu w singapurskich mediach. Cała społeczność bardzo zaangażowała się w poszukiwania. Tworzono grupy wolontariuszy szukających zaginionej. Rozdawano ulotki, a także rozwieszano plakaty. Taksówkarze wozili na swoich autach plakaty z podobizną Huang Na. Dwóch Singapurczyków wyznaczyło wysokie nagrody za pomoc w odnalezieniu Na. Firma zajmująca się branżą komputerową stworzyła stronę internetową, aby jeszcze bardziej nagłośnić sprawę. Podobne poszukiwania prowadzono również w Malezji.

Matka dziewczynki
Taksówkarze zaangażowani w poszukiwania

Kiedy przechodziła obok, zapytałam ją, dlaczego nie ma butów, a ona tylko się uśmiechnęła i poszła”

Ustalenia śledczych

Oprócz przybliżonego czasu zniknięcia Huang Na, funkcjonariusze mieli bardzo niewiele śladów i wskazówek. Jedna z pracownic centrum, powiedziała w co była ubrana Huang Na w dniu zniknięcia, bo dobrze ją zapamiętała, gdyż dziewczyna była boso. „Kiedy przechodziła obok, zapytałam ją, dlaczego nie ma butów, a ona tylko się uśmiechnęła i poszła”. Na miała na sobie dżinsową kurtkę i bermudy.

Policja w trakcie procesu ujawniła, że wcześniej natrafili na ślady świadczące o tym, że w magazynie hurtowni zdarzyło się coś złego, bezsprzecznie było to miejsce napaści na dziecko. W magazynie, eksperci sądowi szukali śladów. Na stole, nożyczkach i taśmie klejącej znaleziono włókna dżinsowe. Jak się później okazało, pochodziły z ubrania Na. Odkryto również kosmyk włosów, zgodny z DNA dziewczynki. Zabezpieczono plamy krwi i moczu należące do Huang Na. Pod biurkiem znaleziono kilka fluorescencyjnych odcisków, przypominających palce dziecka.

Łóżko w hurtowni, w której pracowała mama dziewczynki. Huang Na często na nim odpoczywała

Tragiczny finał

30 października Took Leng How zjawił się na posterunku policji Penang w Malezji. Mężczyzna przyznał, że poszukiwana dziewczyna nie żyje, ponieważ to on przypadkowo przyczynił się do jej śmierci. Malezyjscy policjanci od razu powiadomili i przekazali mężczyznę służbom z Singapuru. Następnego dnia, Took zaprowadził policję w miejsce ukrycia ciała 8-letniej dziewczynki. Był to park Telok Blangah, który znajdował się bardzo blisko hurtowni, w której pracował. Tam natrafiono na pudełko takie jakich używano w Centrum Hurtowym Pasir Panjang. W środku ujawniono zwłoki, zawinięte w folię, które znajdowały się w stadium znacznego rozkładu, dlatego identyfikacja wymagała przeprowadzenia specjalistycznych badań. Biegli potwierdzili, że jest to ciało małej Huang Na.

Pudełko, o wymiarach 50x40x30 cm, w którym znaleziono Huang Na.

Kim był Took Leng How?

Took Leng How urodził się 16 grudnia 1981 roku w Malezji. Do Singapuru przyjechał w wieku 18 lat, szukając lepiej płatnej pracy. Zatrudnił się w centrum hurtowym na stanowisku pakowacza warzyw. Tam poznał dziewczynę z Indonezji – You Li. Para wzięła ślub, mieli syna. Szybko nawiązał kontakt z Huang Na, córką kobiety z którą pracował, gdyż mieszkał po sąsiedzku. Często bawił się z Na, kupował jej jedzenie i woził ją na motocyklu.

Po zaginięciu dziecka, Shuying powiedziała: „Nie wierzę, że to on zabrał moją córkę. Nie ma powodu – jesteśmy tylko znajomymi. Bardzo ją lubi. Zawsze kupował jej rzeczy do jedzenia, ale nigdy nie zabierał jej poza targ. Wiem, że nigdy by jej nie skrzywdził”. Ojciec Tooka, prowadzący kawiarnię w rodzinnym mieście, wyznał malezyjskiej prasie, że jego syn dzwonił i mówił, że nie porwał dziewczynki. Uciekał z Singapuru, ponieważ bał się linczu. Mężczyzna nie miał powodu żeby nie wierzyć synowi. Żona You Li również zeznała, że mąż ​​dzwonił do niej, aby powiedzieć, że uciekł, ale to nie on porwał dziecko. Twierdził, że ostatni kontakt z Na miał, kiedy dał jej dwa mango i odesłał ją do domu. Brat Tooka określił go jako bardzo nieśmiałego, niezdolnego do skrzywdzenia kogokolwiek.

Proces

Proces rozpoczął się 11 lipca 2005 roku. Prokuratura oparła się na zeznaniach świadków, nagraniu z wizji lokalnej, dowodach sądowych i autopsji. Technicy dopasowali do siebie wiele dowodów, które bezsprzecznie świadczyły o winie oskarżonego. Siedem pasków przezroczystej taśmy klejącej przyklejonych do kartonu zostało połączonych poprzez dopasowanie końców do rolki znajdującej się w magazynie, jak również wolny koniec tego zwoju miał odcisk palca Toka. Karton oraz dziewięć plastikowych toreb, w którym ukryto ciało Huang Na. Niewątpliwie były podobne do tych, jakich używano w miejscu pracy Tooka. Stwierdzono również, że sposób wykonania węzłów na workach oraz oklejenia kartonu są charakterystyczne dla osoby zajmującej się pakowaniem na co dzień. Bazując na takich dowodach prokuratura wysunęła hipotezę jakoby Took Leng How zwabił Huang Na do magazynu częstując ją mango, po czym związał i wykorzystał seksualnie. Po wszystkim udusił dziewczynkę, a jej ciało ukrył.

Mężczyzna przyznał się do uduszenia dziewczynki, jednak mówił, że był to wypadek. Mała Na miała uderzyć się w głowę, przewrócić i dławić swoimi wymiocinami. Wtedy mężczyzna spanikował i udusił dziecko. Twierdził, że nigdy nie zgwałciłby dziecka.

Podczas procesu Took był reprezentowany przez najwybitniejszego singapurskiego prawnika Subhasa Anandan, który to usiłował udowodnić niepoczytalność klienta. Jednak sąd miał co do tego wątpliwości. W rezultacie nie uwzględnił rzekomej choroby psychicznej w swoim wyroku. Choć nie było jednoznacznego dowodu, że doszło do napaści seksualnej oraz nie ustalono, w stu procentach, co było bezpośrednią przyczyną śmierci Huang Na, oskarżony został skazany na śmierć. W październiku 2006 roku prawnicy złożyli odwołanie, jednak Sąd Apelacyjny odrzucił je. Niedługo po tym wyrok jednak wykonano. Took Leng How został powieszony.

Żona Took Leng How, You Li podczas procesu. Na rękach trzyma ich syna.

Pogrzeb Huang Na

Obrzędy pogrzebowe tragicznie zmarłej Huang Na zgromadziły tłumy ludzi. Wszyscy przyszli pożegnać dziewczynkę. Przynoszono kwiaty, zabawki Hello Kitty, które tak kochała. Pogrążonej w żałobie mamie wręczano bai jin, czyli tradycyjne datki na pokrycie kosztów pogrzebu. Niedługo po tym Shuying i jej drugi mąż Zheng wrócili na stałe do Putian. Rozbudowali swój dom oraz zajęli się wychowaniem wspólnych dzieci. Prowadzą dobrze prosperujący biznes.

Pożegnanie małej Huang Na

Źródła:

https://www.straitstimes.com/singapore/courts-crime/guilty-as-charged-huang-na-8-killed-by-man-she-treated-as-an-uncle

https://goodyfeed.com/a-recap-of-the-shocking-huang-na-murder-case-in-60-sec/

https://eresources.nlb.gov.sg/infopedia/articles/SIP_1604_2009-10-31.html

https://www.asiaone.com/singapore/guilty-charged-huang-na-8-killed-man-she-treated-uncle

https://www.asiaone.com/News/The%2BNew%2BPaper/Story/A1Story20090421-136435.html


0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze